top of page

O STOWARZYSZENIU

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych "PRZYSTAŃ" w Bełchatowie powstało 17 czerwca 2002 r.

"PRZYSTAŃ" jest organizacją pozarządową samopomocową i niedochodową, działającą nie dla zysku, a dla pożytku publicznego.

Od 19 grudnia 2008 r. Stowarzyszenie ma status organizacji pożytku publicznego.

"PRZYSTAŃ" jest organizacją otwartą dla wszystkich osób bez względu na poglądy polityczne, opcje światopoglądowe, przynależność organizacyjną, wyznanie itp.

Stowarzyszenie tworzą  głównie rodzice i opiekunowie z tzw. doświadczeniem rodzicielskim, jak również osoby wspierające.

Praca Stowarzyszenia jest odpowiedzią na problem prawidłowego funkcjonowania społeczności lokalnej- brak pomocy dla dzieci niepełnosprawnych i wykluczenie społeczne.

 

przystan_logo_edited.png
Obszar naszej działalności to przede wszystkim: 

Placówka terapeutyczna "PRZYSTAŃ", to innowacyjny ośrodek prowadzący rehabilitację medyczną i psychospołeczną dla 119 osób, od 2002 roku, w oparciu o najnowsze metody usprawniające centralny układ nerwowy. To także miejsce przyjazne dzieciom i młodzieży dotkniętych w różnych etapach życia defektami pochodzenia neurologicznego, jak również dla ich rodziców i opiekunów znajdujących się niejednokrotnie w bardzo trudnej dla siebie sytuacji życiowej. To jedyna placówka w powiecie bełchatowskim, w której prowadzona jest bezpłatna aktywizacja osób niepełnosprawnych. To przykład, że działania aktywizujące osoby niepełnosprawne,  są działaniami, które prowadzą niemal wyłącznie organizacje pozarządowe.

Świetlica środowiskowa "PRZYSTAŃ", to placówka wsparcia dziennego  przeznaczona dla 100 dzieci i młodzieży w wieku 3-18 lat, wymagających wsparcia, zamieszkujących lub uczących się na terenie Powiatu Bełchatowskiego.  Są to przede wszystkim dzieci i młodzież z niepełnosprawnością, także głęboką i sprzężoną.

Świetlicę prowadzimy  od 2018 roku. Dzięki środkom unijnym-  programom Europejskiego Funduszu Społecznego.

Świetlica pełni rolę profilaktyczną, stwarzając możliwość atrakcyjnego spędzania czasu wolnego, rozwijania pasji i zainteresowań, jak i rolę terapeutyczną, zapewniając pomoc pedagogów i psychologów, dogoterapeuty, muzykoterapeuty. W związku z tym na terenie świetlicy organizowane są różnego rodzaju zajęcia o charakterze terapeutycznym, pomoc w nauce, zabawy psychologiczne, konkursy wiedzy, wyjścia do kina i teatru oraz zajęcia rozwijające umiejętności i zainteresowania dzieci. Dzieci czynnie uczestniczą w życiu kulturalnym i społecznym środowiska lokalnego poprzez uczestnictwo w festynach i imprezach organizowanych przez miasto. Codziennie dzieci mają zapewniony dwudaniowy posiłek. Pobyt dziecka w świetlicy jest bezpłatny.

Świetlica działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00, przy ul. Hubala 2 w Bełchatowie.

Dzienny Dom Pobytu Przystań DDP Przystań to placówka wsparcia dziennego, która  spełnia standardy dotyczące dziennych domów pobytu, przeznaczona dla osób wymagających wsparcia, które mieszkają, uczą się lub pracują na terenie Powiatu Bełchatowskiego.

Dzienny Dom Pobytu prowadzimy od 2018 roku. Utworzyliśmy go i prowadzimy dzięki środkom finansowym z Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Celem Domu jest zapewnienie opieki, aktywności, wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości osób wynikających z ich wieku i stanu zdrowia. Uczestnicy Domu mają umożliwione korzystanie z oferty aktywizującej, edukacyjnej, kulturalnej i aktywności ruchowej. Ważnym elementem Domu jest integracja społeczna.

DDP działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00, przy ul. Żeromskiego 1 w Bełchatowie.

Subkonta dla osób chorych i niepełnosprawnych. Na prośbę naszych podopiecznych stworzyliśmy im możliwość zbierania środków pieniężnych na naszych kontach.. Nie trzeba mieć orzeczenia o niepełnosprawności, by móc zbierać fundusze. Subkonta tworzone są w celu gromadzenia środków pieniężnych przeznaczonych na pomoc w leczeniu, ochronę zdrowia chorych i osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie środki na subkoncie są przeznaczone dla danego Podopiecznego i można je wykorzystać na leczenie, opłacenie rehabilitacji, lekarstw, sprzętu medycznego, itd. Nie pobieramy od zgromadzonych środków żadnych prowizji i opłat. Subkonta zakładane są na wniosek zainteresowanego,rodzica/opiekuna prawnego, który po złożeniu stosownych dokumentów podpisuje Porozumienie ze Stowarzyszeniem. Każdy z Podopiecznych otrzymuje indywidualny numer członkowski, tzw. numer ewidencyjny, który pozwala na Jego identyfikację w bazie Stowarzyszenia. Pozyskiwane środki na subkonto Podopiecznego to między innymi: wpłaty z 1,5% podatku, z darowizn finansowych (przekazywanych w postaci przelewów tradycyjnych oraz przelewów online), ze zbiórek publicznych, z aukcji charytatywnych oraz zakupów internetowych.

Aktualnie z pomocy Stowarzyszenia korzysta czynnie ponad 120 osób -  dzieci i młodzież niepełnosprawna z różnymi typami dysfunkcji. Beneficjenci stowarzyszenia mają od 3 miesięcy  do 40 lat. Wspomaganie ich rozwoju jest prowadzone w systemie zintegrowanych działań w formie pomocy psychospołecznej, rehabilitacyjnej, pedagogicznej, wsparcia edukacyjnego, uspołeczniania w grupach rówieśniczych. W swoich zasobach ma dwie kompleksowo wyposażone placówki, na Żeromskiego 1, gdzie działa Dzienny Dom Pobytu i na Hubala 2, gdzie mieszczą się placówka rehabilitacyjna, świetlica środowiskowa, punkt informacyjno-doradczy i biuro stowarzyszenia i projektów.

Każdy podopieczny ma   utworzony i wdrażany „Indywidualny Plan Działań ” wraz  z harmonogramem  zajęć, dostosowanych do jego indywidualnych potrzeb i stanu rozwojowego.

bottom of page